Gra pojawiła się w App Store w ubiegłym roku, a dzisiaj ukazała się długo oczekiwana aktualizacja, wprowadzająca edytor leveli wraz z możliwością udostępniania i pobierania zagadek zaprojektowanych przez graczy.

Pole gry to siatka 7 na 7 pól, na której rozmieszczone są stacje kolejowe. Stacje oznaczone krzyżykami to stacje początkowe, a stacje z kropkami to stacje docelowe. Kolor krzyżyka określa kolor pociągu, który opuszcza stację, a kolor kropki - kolor pociągu, który ma do niej dojechać. Jeśli stacja oznaczona jest dwiema kropkami zielonymi i dwiema niebieskimi, musimy doprowadzić do niej dokładnie dwa niebieskie i dwa zielone pociągi. Szybko okaże się, że nie zawsze początkowa liczba pociągów zgadza się z liczbą stacji docelowych, problemem jest również niezgodność ich kolorów. Nauczymy się zasad łączenia pociągów - dwa pociągi wjeżdżające w dokładnie tej samej chwili na wspólny tor będą łączyły się w jeden pociąg, który przybierze kolor zgodny z mieszanką barw obu pociągów - np. żółty i niebieski dadzą kolor zielony. W dalszych etapach poznamy również specjalne rodzaje stacji - przemalowujących przejżdżające pociągi na określony kolor, oraz rozdzielających jeden pociąg na dwa.

Przesuwając palec po planszy kładziemy tory, pamiętając np. o tym, że każde złączenie dwóch torów występuje w dwóch konfiguracjach zwrotnic, zmieniających się naprzemiennie po przejchaniu jednego pociągu. Istotą zabawy jest to, że - podobnie jak w grze z SpaceChem z poprzedniego wpisu - nie znajdujemy się pod presją czasu, ani nie mamy narzuconego limitu prób: w każdym z etapów możemy do woli eksperymentować z rozkładem torów, a po wciśnięciu przycisku "START THE TRAINS" obserwować jak pociągi wyruszają ze swoich początkowych pozycji i jadą ustawionymi przez nas torami. Jeśli rozwiązanie nie okaże się poprawne to możemy bez zbędnych przestojów powrócić do trybu edycji.

Gra została stworzona w całości przez jednego człowieka, któremu pogratulować należy nie tylko doskonałego pomysłu na grę, ale też jego realizacji. Gra posiada estetyczną, minimalistyczną oprawę, świetnie przemyślane sterowanie i wygodny interfejs użytkownika. Wydana została wyłącznie na urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPad i iPod Touch) i dostępna jest w App Store w dwóch wersjach. Kosztujący 79 eurocentów Trainyard zawiera 150 leveli i dostęp do wspomnianego edytora, a darmowy Trainyard Express 100 etapów, ale - uwaga - są to etapy inne niż w wersji płatnej.

Listę etapów wraz z rozwiązaniami udostępnionymi przez graczy można znaleźć na oficjalnej stronie gry w sekcji "Puzzles and Solutions".