Nie, niestety nie przynoszę zapowiedzi piątej części przygód Guybrusha Threepwooda. Natchniony tropikalną aurą postanowiłem po prostu przypomnieć jedną z moich ulubionych serii growych - kultowe/klasyczne przygodówki ze studia Lucasa - Monkey Island.


The Secret of Monkey Island, 1990.

Inna sprawa, że pretekstu do poruszenia tego tematu dostarczył sam Ron Gilbert - ojciec serii i twórca jej dwóch pierwszych odsłon. Napisał on kilka dni temu na swoim blogu zabawną rzecz - że po obejrzeniu trailera filmu Piraci z Karaibów 2 miał sobie pomyśleć (cytuję): "Hej, już to gdzieś widziałem... nie... Już w to kiedyś grałem... nie... Już to kiedyś zaprojektowałem!". (...) "To jest film o Monkey Island!". Po czym dodał, że teraz oczekuje na czek z wytwórni Disneya. Rzeczywiście, już pierwsza część Piratów z Karaibów nasuwała oczywiste skojarzenia z Monkey Island, co dla fanów gry stanowiło dodatkową atrakcję. Prawda jest jednak taka, że to Gilbert jako pierwszy powinien wysłać czek wytwórni Disneya - nigdy nie ukrywał, że jego gra inspirowana była po części wizytą w parku rozrywki Disneya.

Zwiastun filmu możecie zobaczyć poniżej (Youtube).

Za to już dzisiaj możecie obejrzeć - w całości - przedstawienie teatralne na bazie The Secret of Monkey Island, wystawione przez uczniów Hammond High School, Columbia. Powiem szczerze, że spektakl jest dosyć nędzny - tak czy siak, sympatycznie że coś takiego w ogóle powstało. Jak nie macie nic ciekawszego do roboty - całość dostępna jest na Google Video, podzielona na części nr jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem i dziewięć.


Monkey Island 2: LeChuck's Revenge, 1991.

Kolejna sprawa - 25 czerwca ukazała się nowa, okrągła (0.9.0) wersja programu ScummVM. Jeśli ktoś nie wie, o co biega - jest to programik, dostępny na wielu różnych platformach (Windows, Linux, MacOS, PocketPC, Nintendo DS, Dreamcast, Xbox, Symbian, PSP), który umożliwia bezproblemowe uruchamianie klasycznych gier przygodowych (w tym serii Monkey Island) na sprzęcie pierwotnie do tego nie przeznaczonym. Same gry zdobyć musicie we własnym zakresie...

Na pewno przydadzą się Wam natomiast oryginalne ścieżki dźwiękowe - gotowe do pobrania bezpośrednio ze stronki LucasArts Soundtracks, łącznie z gotowymi do wydrukowania okładkami na CD. Fajna sprawa.


The Curse of Monkey Island, 1997.

Co by tu jeszcze dodać... Jak przystało na rzecz kultową, seria Monkey Island może się poszczycić mocnym wsparciem ze strony tzw. społeczności fanowskiej. Zachęcam do odwiedzin na niniejszych fansite'ach:

Można tam znaleźć takie perełki, jak np. komiksy, całą masę obrazków, opowiadań i remiksów utworów tworzonych osobiście przez graczy - miłośników Małpiej Wyspy. Oprócz tego full informacji o samej grze, wywiady, muzyczki i inne bajery.

Jak zwykle, sporo informacji możecie znaleźć również na Wikipedii.