Tony Hawk to naprawdę dobry skater - grinduje po dachach, linkach na bieliznę i gałęziach, potrafi przeżyć nurkowanie w beczce z roztopioną stalą i upadek na plecy z drapacza chmur. W przerwach między zaliczaniem literek wywołuje trzęsienie ziemi w Los Angeles i pomaga ochronie lotniska łapać kieszonkowców.

Tak to mniej więcej wyglądało 5 lat temu, w czasie gdy na rynku pojawił się Tony Hawk's Pro Skater 3. Potem, od momentu gdy Tony zaprosił do swojej gry ekipę programu Jackass, klimaty lekko bajkowe ustąpiły miejsce fantastyczno-parodystycznym, co po którejś z kolei grze w tym stylu zaczęło rodzić pytanie - czy tak już pozostanie na zawsze? Ósma odsłona serii, nazwana roboczo Tony Hawk's Project 8 - przynieść ma rewolucyjne zmiany: twócy gry zapowiadają odejście od motywów typu jazda na kosiarce do trawy, wyburzanie budynków czy malowanie graffiti, i skupią się na tym co w grze o deskorolce powinno stać na pierwszym planie - na jezdzie na desce oraz na czesaniu trików.

Zamiast kolejnej gry quasi-fabularnej (Tony Hawk's Underground) czy GTA-podobnego włóczenia się po mieście (Tony Hawk's American Wasteland) - ukłon w stronę gameplayu zbliżonego do tego z linii Tony Hawk's Pro Skater: zabawa na z góry wytyczonym obszarze, na którym czeka nas zaliczenie określonej ilości zadań. Brawo! Jeszcze bardziej klasycznie zapowiada się nieco zmieniony "Classic Mode", który w ostatnich trzech odsłonach stanowił w moim odczuciu najciekawszy tryb zabawy. Nie oznacza to bynajmniej cofnięcia się gry do poziomu z 2002 roku - nowy Tony Hawk to gra tworzona od nowa z myślą o sprzęcie nowej generacji, konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Po sześciu latach katowania starego silnika dostaniemy wreszcie coś nowego, wymienione zostanie wszystko począwszy od grafiki, systemu animacji, a na sposobie wykonywania trików i sterowaniu skończywszy. Wiadomo już, że całkowicie zmodyfikowany tryb "focus" - czyli spowolnienie akcji pozwalające nam na bardziej precyzyjne i efektowne wykonywanie trików - ma stanowić teraz jeden z najbardziej istotnych elementów rozgrywki.

Wszystko to możecie zobaczyć na opublikowanym wczoraj filmiku:

 

 

Do ściągnięcia: 1280x720 i 640x360 (@Xboxyde).

Tony Hawk's Downhill Jam

Project 8 to nie jedyny nowy tytuł, który swoim nazwiskiem firmować będzie Tony - na konsole Nintendo Wii oraz Nintendo DS pod koniec roku ukaże się Downhill Jam, gra będącą skrzyżowaniem serii Tony Hawk's oraz SSX (arcade'owego "symulatora" snowboardu), czyli - w skrócie - szalony zjazd z górki... Najważniejsze w tym wszystkim będzie sterowanie - przy użyciu wyposażonego w czujnik ruchu "pilota" konsoli Wii. Zapraszam do obejrzenia trailera wersji na Wii (prezentowanego w maju na targach E3):

 

 

Po więcej filmików - w lepszej jakości - odsyłam do serwisu Gametrailers.