Na Onecie można przeczytać wywiad z kolesiem pracującym dla polskiego oddziału Microsoftu.

W skrócie:

  • Data oficjalnej premiery konsoli XBOX 360 w RP: 3 listopada
  • Cennik: wersja Core - 1199 PLN, wersja Premium - 1599 PLN
  • Uwaga, to niezłe - usługa XBOX Live niestety nie będzie dostępna w Polsce w dniu premiery tylko trochę później (???)
  • Cytat nr 1: "Już wkrótce uruchamiamy budżety marketingowe na promocję produktu"
  • Cytat nr 2: "Podczas wprowadzenia produktu można się spodziewać kilkudziesięciu mocnych tytułów, spośród których kilkanaście (w większości zlokalizowanych) przygotowuje Microsoft Games Studio"

Na przestrzeni ostatnich lat rynek konsolowy w naszym kraju urósł i znormalniał, chociaż wciąż pod względem sprzedaży pecetowych i wysokiego wskaźnika piractwa bardziej przypominamy rynki azjatyckie niż Europę Zachodnią. Widać jednak wielki postęp w upowszechnieniu samych konsol, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, żę na chwilę obecną tylko jedna firma - Sony - oficjalnie obecna jest w Polsce ze swoimi produktami. Sprzęt i gry na konsole Nintendo i Microsoftu, owszem, są dostępne w niektórych sieciach hipermarketów dzięki inicjatywie niezależnych dystrybutorów (Lukas Toys, APN Promise) oraz w internetowych sklepach wysyłkowych czy na Allegro, ale o oficjalnym wsparciu technicznym, uczestnictwie w programach lojalnościowych czy polskojęcznych wersjach gier mogliśmy do tej pory tylko pomarzyć. Niebawem to się zmieni - przynajmniej na odcinku xboxowym.

Pozostaje jeden problem - koszt całej zabawy, a dokładnie: koszt gier, wynoszący dzisiaj ok. 60euro za porządne nowości. Dopóki siła nabywcza polskiego gracza jest taka, jak jest, pozostają dwie możliwości: obniżki cen gier w sklepach (niekoniecznie nowości i niekoniecznie do poziomu gier pecetowych) albo łamanie zabezpieczeń antypirackich w nowych konsolach. W interesie Microsoftu leży zdecydowanie to pierwsze.