David Braben: "Nowe konsole do gier, Xbox 360 i PLAYSTATION 3 to wielka szansa dla przyszłości gier wideo. Lubię porównanie z przemysłem filmowym - jesteśmy na etapie, na jakim przemysł filmowy znajdował się w roku 1930, kiedy ludzie zaczęli odczuwać znużenie kolejnymi efekciarskimi filmami z kategorii "samochód-na-torach" i zapragnęli czegoś więcej. Gdy poprawiła się technologia i wzrosły nakłady na produkcję, nadeszła złota era Alfreda Hitchcocka, Orsona Wellsa i wielu innych. Złota era gier jest tuż za rogiem, a ja wierzę że The Outsider będzie jedną z pierwszych jej jaskółek".

David Braben to zasłużony twórca, który zasłynął w latach 80-tych stworzeniem gier Virus/Zarch (1987) oraz Elite (1984), a którego sława osiągnęła apogeum na początku lat 90-tych wraz z wydaniem kontynuacji Elite - Frontiera (1993). Te dwa ostatnie tytuły, kosmiczne symulatoro-handlówki stanowiły w swoim czasie szczytowe osiągnięcia w temacie ogólnego rozbudowania, rozmiarów świata i swobody rozgrywki w grach, szczególnie imponujące jeśli wziąć pod uwagę ograniczenia ówczesnych domowych komputerów.

Chąc napisać cokolwiek o nowym projekcie Brabena, grze The Outsider, trzeba posiłkować się materiałami promocyjnymi publikowanymi przez wydawcę. The Outsider ma być grą nowej generacji. Nie pojawi się na rynku prędzej, niż w roku 2008. Będzie thrillerem, którego akcja ma miejsce w zatłoczonym i tętniącym życiem mieście, będącym odpowiednikiem współczesnego Waszyngtonu wraz z okolicami. Wcielimy się w postać agenta CIA oskarżonego o przestępstwo, którego nie popełnił - o zabójstwo prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Autorzy obiecują niespotykaną dotychczas swobodę poczynań (rzekomo ma być to przełom na miarę Elite - w co akurat trudno uwierzyć) oraz wybitnie nieliniową rozgrywkę. Publikują przy okazji porcję niewiele mówiących screenów i kilkusekundowy filmik bez dźwięku - do obejrzenia na Xboxyde. Można zajrzeć również na prezentującą się niezwykle skromnie stronę oficjalną.