Tytuł Resident Evil 4
Platforma Gamecube
Wydawca Capcom
Premiera 01. 2005
Developer Capcom Production Studio 4

Bezapelacyjnie

Gra uważana za jedną z najlepszych na odchodzącej generacji konsol, stanowiąca przykład udanego odświeżenia wizerunku znanej serii - gdzie przy zachowaniu wielu elementów dla tej serii charakterystycznych udało się istotnie przemodelować system gry. Tym razem Resident Evil jest grą TPP, z kamerą dosyć oryginalnie umieszczoną nad ramieniem bohatera. Grę cechuje rewelacyjny design, przepiękna, generowana w całości w czasie rzeczywistym grafika (a nie, jak w poprzednich częściach, statyczne, prerenderowane lokacje) i dopracowany do perfekcji gameplay – co razem owocuje jednym z najciekawszych growych doświadczeń ostatnich lat.
Resident Evil 4 to survival horror z naciskiem na rozwałkę - zwykle nie musimy martwić się stan magazynka a zagadki pojawiają się sporadycznie. Dominującym uczuciem podczas gry w Resident Evil 4 nie jest strach, ale – po prostu – radość płynąca z gry. Jest to jeden z tych tytułów, od których nie można się oderwać i nawet po kilkugodzinnej sesji niechętnie odkładać będziemy pada. Gra zapewnia ponad dwadzieścia godzin zabawy przy pierwszym podejściu, dodatkowo oferując kilka trybów dodatkowych oraz bonusów zachęcających do ponownego jej ukończenia.

Dyskusyjnie

Pewne archaizmy w obsłudze interfejsu gry (wybór broni i używanie przedmiotów wymagające wyjścia do osobnego menu). Fabuła z gatunku mocno naiwnych, w dodatku mało porywająca (ale dotyczy to wyłącznie samego scenariusza – podczas gry prowadzeni jesteśmy przez naprawdę ciekawe lokacje oraz wydarzenia). Niektóre sytuacje wydają się wręcz groteskowe, chociaż niekoniecznie wpływają negatywnie na odbiór gry. Ścieżka dźwiękowa po kilku godzinach może wydać się nużąca.

Próba czasu

Jest to tytuł jeszcze świeży - wersja na konsolę Gamecube ukazała się w styczniu 2005 roku, konwersja na PS2 - w grudniu tegoż roku. Wersja windowsowa dopiero czeka na swoją premierę, która nastąpić ma pod koniec roku. Pomimo swojej liniowości, gra posiada spore replayability.

Next-gen

Kilkanaście miesięcy temu firma Capcom opublikowała teaser piątej odsłony serii, tworzonej z myślą o konsolach Xbox 360 oraz PLAYSTATION 3. Rozwiązania wprowadzone w RE4 mają ogromny potencjał i z pewnością RE5 będzie kandydatem do kolejnego wielkiego przeboju.


Oficjalny trailer.