Na japońskim i amerykańskim WiiWare od pewnego czasu dostępna jest gra Gradius Rebirth - nie jest ona ani bezpośrednim remake’m żadnej konkretnej gry z serii, ani zupełnie nowym tytułem. Odpowiednim określeniem na to czym jest, jest słowo „remiks”: z różnych odsłon powycinano levele lub ich elementy i wciśnieto w lekko podrasowaną, ale mimo wszystko ostentacyjnie staroszkolną oprawę audiowizualną.

Idąc za ciosem, Konami zapowiadziało na przyszły tydzień premierę – na razie wyłącznie na japońskim WiiWare – zrealizowanej zgodnie z identycznymi założeniami gry Contra Rebirth. Screenshoty i trailery możecie obejrzeć na podlinkowanych stronach.

W ubiegłym roku ukazała się – na Nintendo DS - Contra 4, czyli pierwsza po piętnastoletniej przerwie dwuwymiarowo-bitmapowa odsłona tej zacnej serii, w zasadzie również kwalifikująca się pod definicję słowa „remiks”. Gra do tej pory nie została wydana w Europie - swoją drogą, w czasach platform 8-bitowych oraz SNESa i Megadrive’a, gry z serii Contra oficjalnie lądowały na starym kontynencie (z nieznanych mi przyczyn) pod zmienionymi tytułami – Gryzor (C64) lub Probotector (konsole, wyłączając oczywiście Pegasusa :) ).